👤

Un magazin de legume si fructe a vandut 28 de ladite a cate 14 kg de cirese si 34 de ladite a cate 15 gk fiecare cati lei sau incasat daca 1 kg de cirese sa vandut cu 12 lei iar 1 kg de visine sa vandut cu 16 lei
REPEDE VA ROG.


Răspuns :

Răspuns:

28×14=392kg de cireșe

34×15=510 kg

510+392=902kg de cireșe în total

902×12= 10824lei