👤

s-au cumparat 3 bucati de tergal de aceeasi calitate,avand 54 de metri.Prima bucata a costat 15.600 lei, a doua 11.700 lei,iar a treia 7.800 lei.Cati mt avea fiecare bucata?

Răspuns :

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

15 600 lei + 11 700 lei + 7 800 lei = 35 100 lei costa 54 m

35 100 lei : 54 = 650 lei costa 1 m

15 600 : 650 = 24 m are prima bucata

11700 : 650 = 18 m are a doua bucata

7800 : 650 = 12 m are a treia bucata

Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile disponibile v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, vă rugăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne va bucura, iar pentru acces rapid, nu uitați să ne salvați la favorite!


En Trainingsy: Alte intrebari