👤

Un detergent pentruspalare automata se vinde în pachete de 5kg cu pretul de 140 lei și în pachete de 2kg cu pretul de 66 de lei. Cumparatorii chibzuiti opteaza pentru pachete de 5kg. Argumentati aceasta optiune.

Răspuns :

Explicație pas cu pas:

pachet de 5kg cu pretul de 140 lei

=> 1kg de detergent costă: 140÷5 = 28 lei/kg

pachet de 2kg cu pretul de 66 lei

=> 1kg de detergent costă: 66÷2 = 33 lei/kg

=> 28 < 33

Cumpărătorii chibzuiți optează pentru pachete de 5kg deoarece prețul unui kg de detergent din aceste pachete este mai mic decât prețul unui kg de detergent din pachetele de 2 kg.

Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile disponibile v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, vă rugăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne va bucura, iar pentru acces rapid, nu uitați să ne salvați la favorite!


En Trainingsy: Alte intrebari