Răspuns :
Răspuns:
4 pepeni verzi costă 128 lei
Cât costă 8 pepeni?
Câți pepeni poți cumpăra de 64 lei?
Explicație pas cu pas:
4=128
8=x
x=(128*8)/4 =256 lei
4=128
x=64
x=(64*4)/128=2 pepeni
4……128lei
8……x lei
y……64 lei
——————/—
x=?
y=?
———//—
x=?
Știm ca:
4……..128 lei
8……..x lei
Și mai știm ca 8=2x4
=> x=128x2
x=256lei
SAU
Poți sa vezi: 128:4=32
Și x=32x8
x=256lei
y=?
știm ca 1=32 lei și mai știm a 64=32x2
=>y=2
R:x=256 lei
y=2
Sper ca te-am ajutat!✨
8……x lei
y……64 lei
——————/—
x=?
y=?
———//—
x=?
Știm ca:
4……..128 lei
8……..x lei
Și mai știm ca 8=2x4
=> x=128x2
x=256lei
SAU
Poți sa vezi: 128:4=32
Și x=32x8
x=256lei
y=?
știm ca 1=32 lei și mai știm a 64=32x2
=>y=2
R:x=256 lei
y=2
Sper ca te-am ajutat!✨
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile disponibile v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, vă rugăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne va bucura, iar pentru acces rapid, nu uitați să ne salvați la favorite!