👤

Intr-un triunghi dreptunghic ABC , unghiul A =90 grade , AD perpendicular BC, D apartine (BC) , se dau :
a) AB =16 cm si BC =20cm.Se cer BD,DC,AC,AD si Aria ABC
b)BC =50cm su BD =32cm.Se cer DC,AD,AB,AC si Aria ABC
c) AC =20cm si DC =16cm.Se cer BD,BC,AB,AD si Aria ABC​


Răspuns :

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

Intr-un triunghi dreptunghic ABC , unghiul A =90 grade , AD perpendicular BC, D apartine (BC) , se dau :

a) AB =16 cm si BC =20cm.Se cer BD,DC,AC,AD si Aria ABC

T. Pitagora AC=√(BC²-AB²)=√(20²-16²)=√(400-256)=√144=12   AC=12 cm.

T. catetei: AC²=BC·CD  ⇒144=20·CD  ⇒CD=144:20  ⇒CD=7,2 cm.

                AB²=BC·BD  ⇒256=20·BD  ⇒BD=256:20  ⇒BD=12,8 cm.

T. inaltimii: AD²=CD·BD=7,2·12,8=92,16  ⇒AD=√92,16=9,6 cm.

Aria ABC =cateta1·cateta2/2=12·16/2=6·16=96 cm²  Aria=96 cm²  

b) BC =50cm su BD =32cm.Se cer DC,AD,AB,AC si Aria ABC

DC=BC-BD=50-32=18 cm.  DC=18 cm.

T. inaltimii: AD²=CD·BD=18·32=576  ⇒AD=√576=24 cm. AD=24 cm.

AB²=AD²+BD²=24²+32²=576+1024=1600  ⇒AB=√1600=40  AB=40 cm.

AC²=BC²-AB²=50²-40²=2500-1600=900  ⇒AC=√900=30   AC=30 cm.

Aria ABC =cateta1·cateta2/2=30·40/2=600 cm²    Aria ABC=600 cm²

c) AC =20cm si DC =16cm.Se cer BD,BC,AB,AD si Aria ABC​

AD²=AC²-CD²=20²-16²=400-256=144  ⇒AD=√144=12   AD=12 cm.

T. inaltimii: AD²=CD·BD=16·BD  ⇒BD=12²/16=144/16=9  BD=9 cm.

BC=BD+DC=9+16=25   BC=25 cm.

T. Pitagora  AB=√(BC²-AC²)=√(25²-20²)=√(625-400)=√225=15  ⇒  

AB=15 cm.

Aria ABC =cateta1·cateta2/2=20·15/2=150 cm²  Aria ABC = 150 cm²

           

Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile disponibile v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, vă rugăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne va bucura, iar pentru acces rapid, nu uitați să ne salvați la favorite!


En Trainingsy: Alte intrebari