👤

9. 1 kg de cartofi costă 4 lei. Cât costă 12 kg? Dar 23 kg?​

Răspuns :

Răspuns:

Sper ca te am ajutat!

Explicație pas cu pas:

Cat costa 12 kg?

12×4=48 lei

Cat costa 23 kg?

23×4=92 lei

1kg cartofi.... 4 lei

12kg cartofi...n lei

N=(12*4)/1=48 lei

1kg cartofi.... 4 lei

23kg cartofi...x lei

X=(23*4)/1=92 lei

Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile disponibile v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, vă rugăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne va bucura, iar pentru acces rapid, nu uitați să ne salvați la favorite!


En Trainingsy: Alte intrebari