👤

Un excursionist a parcurs în patru zile un traseu un traseu astfel în prima zi 2 pe 7 din traseul plus 120 de km a doua zi un sfert din distanța rămasă plus 60 km a treia zi 1 pe 3 din două din Noul rest și încă 180 de km iar în a patra zi Ia mai rămas de parcurs ultimii 240 de km Care este lungimea întregului traseu parcurs de excursionist​.

Răspuns :

Explicație pas cu pas:.

se poate rezolva prin metoda mersului invers :

1__'__'__'__'__'__'__ (2/7 din X+ 120km)

2__'__'__'__' (1/4 din X+60)

3__'__'__' ( 1/3 din X+180 km )

a4 a zi 240km

în a 3a zi a parcurs 1/3 din noul rest plus 180km

240+180=420km (reprezintă 2/3 din restul

rămas a doua zi )

420÷2=210km

210×3=630km

în a doua zi a parcurs 1/4 din distanța rămasă plus 60 km

630+60=690 km (reprezintă 3/4 din distanța rămasă după prima zi

690÷3=230

230×4=920km

în prima zi a parcurs 2/7 din traseu plus 120km

920+120=1040km (reprezintă 5/7 din lungimea traseului)

1040÷5=208km

208×7=1456km (lungimea întregului traseu )

V:prima zi a parcurs 208×2+120=536km

a2a zi a parcurs 230+60=290km

a3a zi a parcurs 210+180=390km

a4a zi a parcurs 240km

536+290+390+240=1456km

Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile disponibile v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, vă rugăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne va bucura, iar pentru acces rapid, nu uitați să ne salvați la favorite!


En Trainingsy: Alte intrebari