Răspuns :
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
- Metoda grafică
l------l → prețul unui caiet de matematică
l------l+3 lei → prețul unui caiet de dictando
l------l------l------l+3×3 lei → prețul unei cărți
______________________________________________
4 caiete de mate l------l------l------l------l
6 caiete dictando l------l------l------l------l------l------l+6×3 lei } = 52 lei
2 cărți l------l------l------l------l------l------l+2×9 lei
Aflăm suma părților egale:
52 - (18 + 18 ) = 52 - 36 = 16 → suma celor 16 părți egale(4+6+6)
- Câți lei costă un caiet de matematică?
16 lei : 16 = 1 leu costă un caiet de matematică
- Câți lei costă un caiet de dictando?
1 leu + 3 lei = 4 lei costă un caiet de dictando
- Câți lei costă o carte?
3 × 4 lei = 12 lei costă o carte
Câți lei costă un caiet de matematică, un caiet de dictando și o carte la un loc?
1 leu + 4 lei + 12 lei = 17 lei → costă un caiet de matematică, un caiet de dictando și o carte
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile disponibile v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, vă rugăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne va bucura, iar pentru acces rapid, nu uitați să ne salvați la favorite!