Am nevoie de ex 11
Prin metoda comparației
Ofer coroana și puncte

Răspuns:
Explicație pas cu pas:
15 kg cartofi.......12 kg varza.......69 lei
5 kg cartofi........7 kg varză.........29 lei / × 3
_____________________________
Am înmulțit a doua relatie cu 3 pentru a egala părțile :
15 kg cartofi.......12 kg varză......69 lei
15 kg cartofi.......21 kg varză.......87 lei
_____________________________
9 kg varză.......18 lei
➤ Rezolvare:
18 : 9 kg varză = 2 lei → prețul unui kilogram de varză
2 lei × 12 = 24 lei → prețul a 12 kilograme de varză
69 - 24 = 45 lei → prețul a 15 kilograme de cartofi
45 : 15 = 3 lei → prețul unui kilogram de cartofi