Răspuns :
Răspuns:
1 kg bomboane = 45,2 lei
1 kg biscuiti=30,3 lei
Explicație pas cu pas:
5 kg bomboane + 2 kg biscuiti = 286,6 lei
2 kg bomboane + 4 kg biscuiti = 211,6 lei
Inmultim prima relatie cu2 si din relatia obtinuta o scadem pe cea de a 2 a relatie: 5 kg bomboane + 2 kg biscuiti = 286,6 lei/·2 ⇒
10 kg bomboane + 4 kg biscuiti = 573,2 lei
2 kg bomboane + 4 kg biscuiti = 211,6 lei ⇒
10 kg bomboane-(2 kg bomboane+4 kg biscuiti)+4 kg biscuiti = 573,2 lei - 211,6 lei ⇒ 8 kg bomboane = 361,6 lei ⇒ 1 kg bomboane = 361,6/8= 45,2 lei 1 kg bomboane = 45,2 lei
Inlocuim aceasta valoare in prima relatie si aflam cat costa 1 kg biscuiti.
5 kg bomboane+2 kg biscuiti = 286,6 lei⇒5·45,2+2 kg biscuiti = 286,6 lei
⇒2 kg biscuiti = 286,6 lei-226 lei ⇒2 kg biscuiti = 60,6 lei ⇒
1 kg biscuiti=30,3 lei
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile disponibile v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, vă rugăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne va bucura, iar pentru acces rapid, nu uitați să ne salvați la favorite!