👤

VA ROG REPEDE, DAU COROANĂ.​

VA ROG REPEDE DAU COROANĂ class=

Răspuns :

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

5kg bomboane... 2kg bscuiti.... 286,6 lei |*2

2kg...4 kg... 211,6 lei

obținem:

10kg bomboane... 4 kg... 573, 2 lei

2 kg... 4 kg... 211,6 lei diferența acestora va fi...

8 kg bomboane............... 361, 6 lei

=> 1 kg bomboane = 361,6 : 8 = 45, 2 lei

... inlocuiesc prima relatie => 5x45, 2 + 2 kg biscuiti = 286,6 lei

2kg biscuiti= 60, 6 lei

1kg de biscuiti= 30, 3 lei

Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile disponibile v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, vă rugăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne va bucura, iar pentru acces rapid, nu uitați să ne salvați la favorite!


En Trainingsy: Alte intrebari