👤

sabrine și a cumpărat patru pixuri și trei gume și a plătit 72 RON guma este mai ieftină decât pixul cu 4 RON Care este prețul fiecărui obiect dau corana​

Răspuns :

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

4p+3g=72

p= g+4

-

4*( g+4)+3g= 72

4g+16+3g= 72

4g+3g= 72-16

7g= 56

g= 56:7

g= 8 lei (costa guma)

-

8+4=12 lei (costa pixul)