Află cât costă un kilogram de mere dacă pentru 3 întregi 1 supra 2 kilograme se plătesc 14 lei. Verifică rezultatul, folosind metoda grafică. [tex] \\ 3 \times \frac{1}{2} kg \: mere \: \: \: \: 14 \: \: lei \: \: \: \: \\ 1 \: kg \: mere \: = \: \: \: ? \\ verifca \: prin \: \: metoda \: \: grafica [/tex]
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile disponibile v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, vă rugăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne va bucura, iar pentru acces rapid, nu uitați să ne salvați la favorite!