👤

Află cât costă un kilogram de mere dacă pentru 3 întregi 1 supra 2 kilograme se plătesc 14 lei. Verifică rezultatul, folosind metoda grafică.
[tex] \\ 3 \times \frac{1}{2} kg \: mere \: \: \: \: 14 \: \: lei \: \: \: \: \\ 1 \: kg \: mere \: = \: \: \: ? \\ verifca \: prin \: \: metoda \: \: grafica [/tex]