👤

De Crăciun, pentru a face o donație unui orfelinat, elevii claselor a IV-a au cumpărat 4 jocuri
de construcții și 5 jocuri puzzle, în valoare de 820 de lei, iar elevii claselor a III-a au cumpărat
2 jocuri de construcții și 4 jocuri puzzle, în valoare de 518 lei. Cât costă un joc de construcții?
Dar un joc puzzle?
Un răspuns bun deoarece acela nu îl înțeleg


Răspuns :

216 : 3 = 72 lei un joc puzzle

72 x 4 = 288 lei 4 joc puzzle

518-288 = 230 lei 2 jocuri de construcții

230: 2 = 115 lei un joc de constructii

Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile disponibile v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, vă rugăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne va bucura, iar pentru acces rapid, nu uitați să ne salvați la favorite!


En Trainingsy: Alte intrebari