👤

Robert și Ana fac cumpărături de același fel. Robert cumpără 2 kilograme de mere și 5 kilograme de pere , plătind 26 de lei. Ana cumpără 6 kilograme de mere și 7 kilograme de pere, plătind 46 de lei. Cât costă un kilogram de mere? Dar un kilogram de pere?​

Răspuns :

Răspuns:

2 kg mere....5 kg pere.....26 lei |×3

6 kg mere.....7 kg pere......46 lei

-----------------------------------------------

6 kg mere....15 kg pere.....78 lei

6 kg mere......7 kg pere.....46 lei

__________________________

/                       8p=32=>p=32:8=>p=4 lei costă un kilogram de pere

6m+15·4=78

6m=78-60=>m=18:6=>m=3 lei costă un kilogram de mere