👤

Pentru 25 de kilograme de portocale și 25 de kilograme de mere s-a plătit suma de 250 de lei Ştiind că 1 kilogram de portocale are același preț cu 1 kilogram de mere, află cât costă 1 kilogram de fructe de fiecare fel. • Rezolvă problema în două moduri.​

Răspuns :

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

Pentru ca au acelalsi pret putem considera

25 kilograme de portocale + 25 kilograme de mere = 50 kg fructe

250 lei : 50 = 5 lei costă 1 kilogram de fructe de fiecare fel

_______________

250 lei : 25 = 10 lei costa 1 kg de portocale si 1 kg de mere

10 lei : 2 = 5 lei costa costă 1 kilogram de fructe de fiecare fel

Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile disponibile v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, vă rugăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne va bucura, iar pentru acces rapid, nu uitați să ne salvați la favorite!


En Trainingsy: Alte intrebari