👤

Va rog explicati-mi problemele cu metoda figurativa ... Dau coroana.​

Răspuns :

Răspuns:

Problemele cu metoda figurativă se efectuează pe baza unui desen. Un exemplu de problema foarte simpla ar fi:

Ana a mers la magazin și a cumpărat 4 kg de mere iar de pere de 3 ori mai multe. Ținând cont că în total sunt 16 kg de fructe, determinati cate kg de pere a cumpărat

Primul pas facem desenul cu segmente:

kg mere ___(am reprezentat 4 kg)

kg pere __________( am reprezentat de 3 ori mai multe kg)

Din datele problemei observăm că: avem 16kg în total

Câte kg de pere avem?

4×3=12

Daca facem verificarea vom avea : 4kg mere + 12kg pere = 16 kg fructe

În stilul ăsta se fac toate problemele

Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile disponibile v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, vă rugăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne va bucura, iar pentru acces rapid, nu uitați să ne salvați la favorite!


En Trainingsy: Alte intrebari