👤

8 Pentru cantina şcolii s-au cumpărat 144 de scaune la preţul de 108 lei bucata şi 24 de mese la preţul de 309 lei bucata. Ce sumă s-a plătit pentru cumpărături? Schimbă întrebarea problemei de mai sus, astfel încât ea să se rezolve prin două înmulţiri şi o scădere.​