Exersăm, ne antrenam, ne dezvoltăm 1. Copiați pe caiete și completați spațiile libere astfel incat să obțineți afirmații adevărate. a) Dacă 5 penare şi 4 stilouri costă 110 lei, atunci 10 penare şi 8 stilouri costă b) Dacă 2 creioane şi 3 rigle costă 7 lei, iar 3 cre- ioane şi 4 rigle costá 10 lei, atunci 5 creioane și 7 rigle costă... c) Dacă 2 creioane şi 3 rigle costă 7 lei, iar 3 cre- ioane şi 4 rigle costă 10 lei, atunci un creion și o riglă costă .... d) Dacă 2a + b = 15, atunci 4a + 2b = e) Dacá 5a + 3b = 24, iar 7a+ 9b = 120, atunci 12a + 12b = ..., iar a + b = ....
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile disponibile v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, vă rugăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne va bucura, iar pentru acces rapid, nu uitați să ne salvați la favorite!