15. Un elev cumpără caiete la preţul de 2 lei şi, respectiv, 4 lei bucata, cheltuind 200 de lei.
Știind că a cumpărat 63 de caiete, calculați câte caiete a cumpărat la preţul de 2 lei bucata
şi câte caiete a cumpărat la pretul de 4 lei bucata.
Metoda falsei ipoteze
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile disponibile v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, vă rugăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne va bucura, iar pentru acces rapid, nu uitați să ne salvați la favorite!